Skontaktuj się z nami:
|

MAŁŻA ZIELONA NOWOZELANDZKA (Perna canaliculus)


Nowozelandzka małża zielona zaliczana jest do najbardziej ekologicznych owoców morza według listy amerykańskiej agencji ochrony środowiska Blue Ocean Institute, jest już używana jako odżywki.
Ekstrakt, bogate źródło żelaza, betainy oraz glikozoaminoglikany (w tym siarczan chondroityny), zyskał reputację wśród konsumentów jako produkt naturalny o właściwościach przeciwzapalnych.

Wyciąg z zielonych małż nowozelandzkich może korzystniej wpływać na ruchomość stawów oraz zmniejszenie bólu niż oleje rybne, donoszą naukowcy z Polski. Według ustaleń opublikowanych w piśmie Reumatologia, oficjalnym czasopiśmie Instytutu Reumatologii i Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, dzienna dawka 1,2 grama oleju małży zielonej (Perna canaliculus) powoduje „znaczne zmniejszenie bólu, większą ruchomość stawów i zero skutków ubocznych” u wszystkich 25 osób przyjmujących suplementy przez 12 tygodni.
Dla porównania, dobowa dawka 1,2 grama oleju rybnego, zawierającego 18% EPA i 12 DHA, powoduje „brak bólu lub zwiększenie ruchomości stawów” zgłaszają naukowcy z Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
„Biorąc pod uwagę potencjalne skutki uboczne, konieczność przyjmowania dużych dawek i długi czas oczekiwania na olej z ryb, lekarze mogliby rozważyć stabilizowany olej z Perna canaliculus jako bezpieczniejszy i szybciej działający lek pierwszego wyboru dla pacjentów cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów” - napisali naukowcy.

Ekstrakt z nowozelandzkiej małży zielonej (omułka zielonowargowego) stanowi naturalną alternatywę dla konwencjonalnych środków. Ze względu na swoją unikalną kombinację składników aktywnych likwiduje obrzęk, stany zapalne i uśmierza ból - a wszystko to bez jakichkolwiek skutków ubocznych. Wręcz przeciwnie: składniki aktywne omułka przyczyniają się nawet do utrzymania naszych stawów w pełnej sprawności i zdrowiu.

Jak funkcjonują stawy?
Jako miejsca połączeń między kośćmi, stawy pełnią funkcję polegającą na utrzymaniu elastyczności i mobilności ciała. Ich unikatowa konstrukcja umożliwia swobodne i aktywne życie.
Każdy staw składa się z dwóch lub więcej powierzchni stawowych, które poruszają się względem siebie. Ocierające się o siebie powierzchnie kości są pokryte gładką warstwą chrząstki, której celem jest wchłanianie i oddawanie wody. Jeżeli dojdzie do obumarcia komórek chrząstki, dochodzi do zaniku substancji międzykomórkowej stawów, a tym samym również do utraty właściwości chrząstki, przez co zmniejsza się coraz bardziej jej elastyczność. Ostatecznym wynikiem tego procesu jest zanik chrząstki.
W tak zwanej szczelinie stawowej, między chrząstkami, znajduje się maź stawowa, która ma za zadanie zagwarantować swobodną ruchomość stawu. Ponadto zawiera także składniki odżywcze niezbędne do odbudowy chrząstki oraz usuwa substancje szkodliwe.

Choroba zwyrodnieniowa stawów, zapalenie stawów i inne
Poprzez nadmierne lub jednostronne obciążenie chrząstka może z czasem ulec degradacji lub deformacji. Ten rodzaj zwyrodnienia stawów może wystąpić w każdym stawie i jest nazywany chorobą zwyrodnieniową stawów (artrozą). Artroza zaczyna się zwykle od uczucia sztywności w dotkniętych nią stawach, później mogą dodatkowo pojawić się obrzęk i ból. Schorzenie dotyczy najczęściej kolan, bioder, łokci, palców i stawów kręgosłupa.
Choroba zwyrodnieniowa stawów może pojawić się również, gdy stawy wraz z wiekiem lub w przypadku niezrównoważonej diety nie są wystarczająco zaopatrywane w niezbędne składniki odżywcze. Maź stawowa nie może dostarczyć chrząstce niezbędnych składników odżywczych i chrząstka będzie, na skutek tego, ulegała powolnej degradacji. Wynikiem tego są deformacje i ból.

Innym problemem jest zapalenie stawów (gr. arthritis). Może mieć ono wiele różnorodnych przyczyn, jednak w większości przypadków ma tu swój udział zakłócony metabolizm. Zapalenie stawów daje o sobie znać poprzez obrzęki, uczucie gorąca, bóle i sztywność dotkniętego tymi dolegliwościami stawu.
W zależności od przyczyny dolegliwości stawowych weterynarz zaproponuje różne formy leczenia - jednakże w przypadku wszystkich tych problemów zielone małże z Nowej Zelandii mogą zdziałać cuda.

Zdrowie z morza
Maorysi z Nowej Zelandii nie wiedzieli w przeszłości, co to są choroby stawów. Odżywiali się głównie zielonymi małżami, które znajdowali w dużych ilościach na swoich plażach, a tym samym dbali nieświadomie o zdrowie swoich stawów.
Na początku lat 70-tych nowozelandzcy naukowcy zaczęli badać dokładniej skuteczność omułka na choroby stawów. Wyniki były imponujące: stwierdzono, że zawiera kombinację składników, które w przypadku różnego rodzaju bólu stawów mogą przyczynić się optymalnie do wyleczenia i utrzymania ich w zdrowiu. A co najważniejsze: wszystkie składniki aktywne małży zielonej jako wartościowe, naturalne składniki odżywcze przyczyniają się do zdrowia nie tylko stawów, ale całego organizmu ludzkiego.

Potrójna moc omułka
Małża zielona zawiera dużą ilość glikozaminoglikanów, które wykazują silne działanie przeciwzapalne. W organizmie są niezbędne do wiązania wody oraz odpowiadają za lepko-sprężyste właściwości łękotki. Glikozaminoglikany występują naturalnie w płynie stawowym i chrząstce. Powodują, że tkanka chrzęstna jest zdrowa i elastyczna – gdy wystąpi ich niedobór, staw wysusza się. Wiele dolegliwości spowodowanych jest brakiem glikozaminoglikanów, które posiadają zdolność wiązania wody. Dzięki temu chrząstka może reagować jak gąbka. Gdy ciśnienie w stawie spada, wchłania ona wodę. Gdy ciśnienie się zwiększa, woda jest ponownie oddawana. Chrząstka reaguje na ruch i działa jak amortyzator, przy tym chroni ona przed uszkodzeniami pod wpływem obciążenia.
Dzięki ekstraktowi z zielonej małży dostarczane są naturalne glikozaminoglikany, które stymulują odbudowę tkanki chrzęstnej, zapobiegają procesom degradacji chrząstki i działają przeciwzapalnie. Stawy mogą się zregenerować, dochodzi do spowolnienia lub całkowitego zahamowania objawów zwyrodnienia stawów.

Koncentrat z małży zielonej zawiera trzy szczególnie ważne składniki aktywne, które zapewniają dostarczenie stawom odpowiednich składników odżywczych:

  • wysoki udział glikozaminoglikanów
  • ważne minerały i pierwiastki śladowe, w szczególności kwas krzemowy
  • wartościowe, wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega3

Kwasy tłuszczowe Omega3 są uważane za doskonałego dostawcę składników odżywczych do organizmu. Pełnią one nie tylko niezastąpioną rolę w profilaktyce miażdżycy, ale również hamują stany zapalne i powodują zmniejszenie obrzęków. Z każdym gramem koncentratu małży zielonej przyjmowanych jest około 20 do 30 mg kwasów tłuszczowych Omega3.
Ekstrakt z małży zielonej oprócz różnorodnych minerałów i pierwiastków śladowych zawiera cenne ilości kwasu krzemowego. Odpowiednie zaopatrzenie organizmu w kwas krzemowy lub krzem zapewnia, że tkanka łączna – także w kościach i chrząstkach – pozostaje zdrowa i elastyczna. Kwas krzemowy wspomaga tworzenie się nowej chrząstki i utrzymuje stawy w zdrowiu. Wysoka zawartość kwasu krzemowego sprawia, że małże zielone są „idealnym pokarmem dla stawów". Kwas krzemowy zawiera krzem, który posiada szereg korzystnych właściwości i pełni ważną funkcję w organizmie. Jest odpowiedzialny za lśniącą sierść i mocne, zdrowe pazury, aktywuje odbudowę struktury komórek, hamuje proces starzenia się tkanki, zapewnia zdrową tkankę łączną, a także wspiera tworzenie się sieci włókien tkanki łącznej i zapewnia w ten sposób zdrowe struktury, zawierające tkankę łączną, występujące w kościach i tkance chrzęstnej.
Oprócz glikozaminoglikanów, kwasów tłuszczowych Omega3 i kwasu krzemowego małże zielone mają wiele innych składników, mających pozytywny wpływ na zdrowie.
100 gramów małży zielonej zawiera przeciętnie: Energia 85 kcal, Fosfor 230 mg, Białko 12 g, Cholesterol 27 mg, Selen 0,038 mg, Żelazo 7 mg, Witamina A 0,05 mg, Jod 0,065 mg, Witamina B1 0,009 mg, Potas 270 mg, Witamina B12 0,009 mg, Wapń 56 mg, Witamina B2 0,28 mg, Sód 410 mg, Witamina B6 0,19 mg, Niacyna (Witamina PP) 1,4 mg, Witamina C 4,4 mg, Tłuszcz 2,1 g, Witamina D2 i D3 0,018 mg, Omega3: Omega6 13:5, Witamina E 1,9 mg, Witamina B5 <1 mg, Cynk 0,95 mg.

Ekstrakt z omułka zielonowargowego - wartościowe, naturalne wsparcie dla stawów
Niezależnie od tego, czy chcemy uchronić stawy przed zwyrodnieniami, czy też zrobić coś z istniejącymi już dolegliwościami stawowymi: ekstrakt z małży zielonej dostarcza w sposób naturalny tego, czego potrzebuje organizm. Degradacja stawów zostaje zatrzymana i tworzy się nowa tkanka chrzęstna.
Działanie przeciwzapalne małży zielonej jest porównywalne z działaniem kwasu acetylosalicylowego (ASS) lub ibuprofenu, jest jednak delikatniejsze i w związku z tym zaleca się przyjmowanie go przez dłuższy czas. Działania uboczne, takie jak np. dolegliwości żołądka, nie występują. Przy regularnym zażywaniu preparatów z małży zielonej organizm otrzymuje dodatkowe wsparcie przy odbudowie tkanki łącznej, płynu stawowego i chrząstki stawowej. Wyraźnie poprawia się ruchomość stawów, likwidowane są stany zapalne i bóle. Jednak potrzebna jest cierpliwość – skuteczne działanie ujawnia się powoli. Dlatego mogą upłynąć 2-4 tygodni, zanim zauważy się Państwo znaczące zmiany, ale proszę pamiętać: stawy będą za to wdzięczne!
Suplementy z zielonej małży są używane zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo.

Źródło: Gesunde Gelenke dank Grünlippmuschel Ellen Heidböhmer Zwölf Helfer für Ihre Gesundheit C. Vietmeier, J. Oppermann, Dr. A. Schemionek

Rekomendacje

MAŁŻA ZIELONA NOWOZELANDZKA (Perna canaliculus)


Nowozelandzka małża zielona zaliczana jest do najbardziej ekologicznych owoców morza według listy amerykańskiej agencji ochrony środowiska Blue Ocean Institute, jest już używana jako odżywki.
Ekstrakt, bogate źródło żelaza, betainy oraz glikozoaminoglikany (w tym siarczan chondroityny), zyskał reputację wśród konsumentów jako produkt naturalny o właściwościach przeciwzapalnych.

Wyciąg z zielonych małż nowozelandzkich może korzystniej wpływać na ruchomość stawów oraz zmniejszenie bólu niż oleje rybne, donoszą naukowcy z Polski. Według ustaleń opublikowanych w piśmie Reumatologia, oficjalnym czasopiśmie Instytutu Reumatologii i Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, dzienna dawka 1,2 grama oleju małży zielonej (Perna canaliculus) powoduje „znaczne zmniejszenie bólu, większą ruchomość stawów i zero skutków ubocznych” u wszystkich 25 osób przyjmujących suplementy przez 12 tygodni.
Dla porównania, dobowa dawka 1,2 grama oleju rybnego, zawierającego 18% EPA i 12 DHA, powoduje „brak bólu lub zwiększenie ruchomości stawów” zgłaszają naukowcy z Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
„Biorąc pod uwagę potencjalne skutki uboczne, konieczność przyjmowania dużych dawek i długi czas oczekiwania na olej z ryb, lekarze mogliby rozważyć stabilizowany olej z Perna canaliculus jako bezpieczniejszy i szybciej działający lek pierwszego wyboru dla pacjentów cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów” - napisali naukowcy.

Ekstrakt z nowozelandzkiej małży zielonej (omułka zielonowargowego) stanowi naturalną alternatywę dla konwencjonalnych środków. Ze względu na swoją unikalną kombinację składników aktywnych likwiduje obrzęk, stany zapalne i uśmierza ból - a wszystko to bez jakichkolwiek skutków ubocznych. Wręcz przeciwnie: składniki aktywne omułka przyczyniają się nawet do utrzymania naszych stawów w pełnej sprawności i zdrowiu.

Jak funkcjonują stawy?
Jako miejsca połączeń między kośćmi, stawy pełnią funkcję polegającą na utrzymaniu elastyczności i mobilności ciała. Ich unikatowa konstrukcja umożliwia swobodne i aktywne życie.
Każdy staw składa się z dwóch lub więcej powierzchni stawowych, które poruszają się względem siebie. Ocierające się o siebie powierzchnie kości są pokryte gładką warstwą chrząstki, której celem jest wchłanianie i oddawanie wody. Jeżeli dojdzie do obumarcia komórek chrząstki, dochodzi do zaniku substancji międzykomórkowej stawów, a tym samym również do utraty właściwości chrząstki, przez co zmniejsza się coraz bardziej jej elastyczność. Ostatecznym wynikiem tego procesu jest zanik chrząstki.
W tak zwanej szczelinie stawowej, między chrząstkami, znajduje się maź stawowa, która ma za zadanie zagwarantować swobodną ruchomość stawu. Ponadto zawiera także składniki odżywcze niezbędne do odbudowy chrząstki oraz usuwa substancje szkodliwe.

Choroba zwyrodnieniowa stawów, zapalenie stawów i inne
Poprzez nadmierne lub jednostronne obciążenie chrząstka może z czasem ulec degradacji lub deformacji. Ten rodzaj zwyrodnienia stawów może wystąpić w każdym stawie i jest nazywany chorobą zwyrodnieniową stawów (artrozą). Artroza zaczyna się zwykle od uczucia sztywności w dotkniętych nią stawach, później mogą dodatkowo pojawić się obrzęk i ból. Schorzenie dotyczy najczęściej kolan, bioder, łokci, palców i stawów kręgosłupa.
Choroba zwyrodnieniowa stawów może pojawić się również, gdy stawy wraz z wiekiem lub w przypadku niezrównoważonej diety nie są wystarczająco zaopatrywane w niezbędne składniki odżywcze. Maź stawowa nie może dostarczyć chrząstce niezbędnych składników odżywczych i chrząstka będzie, na skutek tego, ulegała powolnej degradacji. Wynikiem tego są deformacje i ból.

Innym problemem jest zapalenie stawów (gr. arthritis). Może mieć ono wiele różnorodnych przyczyn, jednak w większości przypadków ma tu swój udział zakłócony metabolizm. Zapalenie stawów daje o sobie znać poprzez obrzęki, uczucie gorąca, bóle i sztywność dotkniętego tymi dolegliwościami stawu.
W zależności od przyczyny dolegliwości stawowych weterynarz zaproponuje różne formy leczenia - jednakże w przypadku wszystkich tych problemów zielone małże z Nowej Zelandii mogą zdziałać cuda.

Zdrowie z morza
Maorysi z Nowej Zelandii nie wiedzieli w przeszłości, co to są choroby stawów. Odżywiali się głównie zielonymi małżami, które znajdowali w dużych ilościach na swoich plażach, a tym samym dbali nieświadomie o zdrowie swoich stawów.
Na początku lat 70-tych nowozelandzcy naukowcy zaczęli badać dokładniej skuteczność omułka na choroby stawów. Wyniki były imponujące: stwierdzono, że zawiera kombinację składników, które w przypadku różnego rodzaju bólu stawów mogą przyczynić się optymalnie do wyleczenia i utrzymania ich w zdrowiu. A co najważniejsze: wszystkie składniki aktywne małży zielonej jako wartościowe, naturalne składniki odżywcze przyczyniają się do zdrowia nie tylko stawów, ale całego organizmu ludzkiego.

Potrójna moc omułka
Małża zielona zawiera dużą ilość glikozaminoglikanów, które wykazują silne działanie przeciwzapalne. W organizmie są niezbędne do wiązania wody oraz odpowiadają za lepko-sprężyste właściwości łękotki. Glikozaminoglikany występują naturalnie w płynie stawowym i chrząstce. Powodują, że tkanka chrzęstna jest zdrowa i elastyczna – gdy wystąpi ich niedobór, staw wysusza się. Wiele dolegliwości spowodowanych jest brakiem glikozaminoglikanów, które posiadają zdolność wiązania wody. Dzięki temu chrząstka może reagować jak gąbka. Gdy ciśnienie w stawie spada, wchłania ona wodę. Gdy ciśnienie się zwiększa, woda jest ponownie oddawana. Chrząstka reaguje na ruch i działa jak amortyzator, przy tym chroni ona przed uszkodzeniami pod wpływem obciążenia.
Dzięki ekstraktowi z zielonej małży dostarczane są naturalne glikozaminoglikany, które stymulują odbudowę tkanki chrzęstnej, zapobiegają procesom degradacji chrząstki i działają przeciwzapalnie. Stawy mogą się zregenerować, dochodzi do spowolnienia lub całkowitego zahamowania objawów zwyrodnienia stawów.

Koncentrat z małży zielonej zawiera trzy szczególnie ważne składniki aktywne, które zapewniają dostarczenie stawom odpowiednich składników odżywczych:

  • wysoki udział glikozaminoglikanów
  • ważne minerały i pierwiastki śladowe, w szczególności kwas krzemowy
  • wartościowe, wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega3

Kwasy tłuszczowe Omega3 są uważane za doskonałego dostawcę składników odżywczych do organizmu. Pełnią one nie tylko niezastąpioną rolę w profilaktyce miażdżycy, ale również hamują stany zapalne i powodują zmniejszenie obrzęków. Z każdym gramem koncentratu małży zielonej przyjmowanych jest około 20 do 30 mg kwasów tłuszczowych Omega3.
Ekstrakt z małży zielonej oprócz różnorodnych minerałów i pierwiastków śladowych zawiera cenne ilości kwasu krzemowego. Odpowiednie zaopatrzenie organizmu w kwas krzemowy lub krzem zapewnia, że tkanka łączna – także w kościach i chrząstkach – pozostaje zdrowa i elastyczna. Kwas krzemowy wspomaga tworzenie się nowej chrząstki i utrzymuje stawy w zdrowiu. Wysoka zawartość kwasu krzemowego sprawia, że małże zielone są „idealnym pokarmem dla stawów". Kwas krzemowy zawiera krzem, który posiada szereg korzystnych właściwości i pełni ważną funkcję w organizmie. Jest odpowiedzialny za lśniącą sierść i mocne, zdrowe pazury, aktywuje odbudowę struktury komórek, hamuje proces starzenia się tkanki, zapewnia zdrową tkankę łączną, a także wspiera tworzenie się sieci włókien tkanki łącznej i zapewnia w ten sposób zdrowe struktury, zawierające tkankę łączną, występujące w kościach i tkance chrzęstnej.
Oprócz glikozaminoglikanów, kwasów tłuszczowych Omega3 i kwasu krzemowego małże zielone mają wiele innych składników, mających pozytywny wpływ na zdrowie.
100 gramów małży zielonej zawiera przeciętnie: Energia 85 kcal, Fosfor 230 mg, Białko 12 g, Cholesterol 27 mg, Selen 0,038 mg, Żelazo 7 mg, Witamina A 0,05 mg, Jod 0,065 mg, Witamina B1 0,009 mg, Potas 270 mg, Witamina B12 0,009 mg, Wapń 56 mg, Witamina B2 0,28 mg, Sód 410 mg, Witamina B6 0,19 mg, Niacyna (Witamina PP) 1,4 mg, Witamina C 4,4 mg, Tłuszcz 2,1 g, Witamina D2 i D3 0,018 mg, Omega3: Omega6 13:5, Witamina E 1,9 mg, Witamina B5 <1 mg, Cynk 0,95 mg.

Ekstrakt z omułka zielonowargowego - wartościowe, naturalne wsparcie dla stawów
Niezależnie od tego, czy chcemy uchronić stawy przed zwyrodnieniami, czy też zrobić coś z istniejącymi już dolegliwościami stawowymi: ekstrakt z małży zielonej dostarcza w sposób naturalny tego, czego potrzebuje organizm. Degradacja stawów zostaje zatrzymana i tworzy się nowa tkanka chrzęstna.
Działanie przeciwzapalne małży zielonej jest porównywalne z działaniem kwasu acetylosalicylowego (ASS) lub ibuprofenu, jest jednak delikatniejsze i w związku z tym zaleca się przyjmowanie go przez dłuższy czas. Działania uboczne, takie jak np. dolegliwości żołądka, nie występują. Przy regularnym zażywaniu preparatów z małży zielonej organizm otrzymuje dodatkowe wsparcie przy odbudowie tkanki łącznej, płynu stawowego i chrząstki stawowej. Wyraźnie poprawia się ruchomość stawów, likwidowane są stany zapalne i bóle. Jednak potrzebna jest cierpliwość – skuteczne działanie ujawnia się powoli. Dlatego mogą upłynąć 2-4 tygodni, zanim zauważy się Państwo znaczące zmiany, ale proszę pamiętać: stawy będą za to wdzięczne!
Suplementy z zielonej małży są używane zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo.

Źródło: Gesunde Gelenke dank Grünlippmuschel Ellen Heidböhmer Zwölf Helfer für Ihre Gesundheit C. Vietmeier, J. Oppermann, Dr. A. Schemionek